הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

בריאות

מדוע הטפילים נטפלים?

הקרציות, הפרעושים ושאר הטפילים מהווים מטרד לחיות המחמד, חלקם מהווים מטרד גם לבני אדם ולעיתים אף לסכנה בריאותית ממשית. הווטרינרית השכונתית, ד"ר טלי אלוני, מומחית לבריאות הציבור הוטרינרי, במדריך למניעה וטיפול בקרציות ופרעושים בחיית מחמד

קרציות ופרעושים חיים על גוף הכלב, מוצצים את דמו וכתוצאה מכך, גורים הם עלולים לסבול מאנמיה, ולכלבים מלבד הגירודים עלולה להתפתח אלרגיה קשה ואף לעבור כמחלה גם לבני אדם, מחלות שבניהן "קדחת הקרציות", במקרים קיצוניים עלולה לגרום למוות הן של בעלי החיים והן של בני האדם. מכיוון שכך, מומלץ לערוך טיפולים מונעים במהלך כל השנה ולא לדחות את הטיפול כאשר מגלים את הטפילים על חיות המחמד. על מנת להצליח בטיפול בפרעושים חייבים לטפל בגוף הכלב ובסביבתו.

 

על מנת לטפל ביעילות בפרעושים יש להבין את מעגל חייהם: לפרעושים מעגל חיים בן 4 שלבים המתחיל בהטלת הביצים על הכלב, הביצים אינן נדבקות אליו, הן מתפזרות בסביבתו. בשלב השני בוקעות מהביצים רימות קטנות המתפתחות בסביבה ואשר זקוקות ללחות וצל כדי להתפתח. רק בשלב השלישי הרימות הופכות לגלמים ולבסוף בוקעים מהם הפרעושים. רק הפרעוש הבוגר זקוק לפונדקאי שעליו הוא חי ואת דמו הוא מוצץ. לכן כאשר בוחרים תכשירים לטיפול בפרעושים יש לבדוק את יעילותם גם עבור הפרעושים הבוגרים וגם עבור השלבים הקודמים במחזור חייהם.

במקרה שנזקקים להדברת סביבת הכלב בחצר, חובה לבדוק ולוודא שחומרי ההדברה אינם מזיקים לבני אדם, לחיות הבר, כלבים וחתולים, ועדיף שיהיו בעלי השפעה של 30 יום כדי שהיעילות שלהם תכסה את כל מחזור החיים של הפרעוש.

במקביל לשגרת הטיפול והחיסונים יש להקפיד על מתן טיפולים מונעים כנגד טפילי מעיים בתקופות קצובות. השוק מציע מגוון טיפולים בתרסיס, אמפולות, כדורים ועוד. אך לפני כל שימוש בתכשיר, יש לבדוק היטב אם הוא מתאים לחיות בוגרות או לגורים. לעיתים תכשיר הנחשב בטוח לטיפול בכלב בוגר עלול להיות מסוכן לגורים, לכן מומלץ לפנות לווטרינר לקבלת יעוץ.

המרפאה הוטרינרית רמת אביב מציעה שירות חדש בפתח תקווה, וטרינר עד הבית

טלפון לבירורים 077-4177470

 באתר המרפאה www.animal-clinic.co.il

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן