הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות

מד"א יערוך יום קהילה לרגל יום העזרה הראשונה הבינלאומי

ביום ד' יערוך מגן דוד אדום יום קהילה ארצי, במסגרתו יבצעו צוותי מד"א ברחבי הארץ הדרכות לביצוע פעולות עזרה ראשונה מצילות חיים, ובנושא העלאת המודעות לשבץ מוחי * מנכ"ל מד"א, אלי בין: "ימי הקהילה שאנו מקיימים מסייעים להעלאת המודעות בציבור למקרי חירום רפואיים שונים, ולהתמודדות איתם בדקות הראשונות והקריטיות"

מאות מתנדבי נוער, חובשים ופראמדיקים במד"א מרחבי הארץ, יפרשו מחר בעשרות עמדות במקומות הומי אדם בצפון, במרכז ובדרום, ויעבירו לעוברים והשבים הדרכות לביצוע החייאה בסיסית, אשר יכולה במקרים רבים להציל חיי אדם. בנוסף, יינתן דגש להעלאת המודעות בציבור לשבץ מוחי, ולסימנים השונים שעלולים להעיד על הופעתו, ביניהם דיבור לא ברור, עיוות במראה הפנים וחולשה בגפיים, אשר מחייבים להזעיק במהירות את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".

יום הקהילה הוא הזדמנות עבור הציבור הרחב, ללמוד על פעילותו של מד"א בכלל, ועל ההתנדבות בארגון של בני נוער מרחבי הארץ בפרט. המתנדבים יסבירו על פועלם, ועל יישומון מד"א שלי, באמצעותו ניתן להתקשר לטלפון החירום 101, כך שהחובשים והפראמדיקים במוקד יאתרו את מיקומכם המדויק, בין אם הטלפון מחובר לרשת האינטרנט ובין אם לאו.

במסגרת יום הקהילה, שישלב את נושא העלאת המודעות לשבץ מוחי, מקיימת מד"א שיתוף פעולה עם עמותת נאמן, אשר פועלת להפחתה במקרי התחלואה משבץ מוחי בישראל.

כ-18 אלף מקרי שבץ מוחי מתרחשים בישראל מדי שנה, כאשר רבים מהם ניתנים למניעה באמצעות איתור גורמי הסיכון וטיפול בהם, כך עולה מנתוני עמותת נאמן. בין גורמי הסיכון לשבץ מוחי: יתר לחץ דם, סוכרת, עודף משקל, עישון, אי ספיקת כליות, הפרעות קצב ועוד. במסגרת יום הקהילה, יחלקו מתנדבי מד"א לאזרחים שאלון לזיהוי גורמי סיכון לשבץ מוחי.

מנכ"לית עמותת נאמן, פנינה רוזנצוייג: "שבץ מוחי אינו גזרה משמים. אפשר וצריך למנוע מקרי שבץ מוחי רבים. מודעות רבה בניהול אורח חיים בריא ובטיפול בגורמי הסיכון, יכולים להציל חיים ולמנוע סבל רב מהנפגעים ובני משפחותיהם. ישנה  חשיבות רבה בשיתוף פעולה ראשון זה עם מד"א בתקווה להמשיך ולקיים אותו בכל שנה".

סמנכ"ל רפואה במד"א, ד"ר רפאל סטרוגו: "שבץ מוחי הוא מצב חירום רפואי שהשלכותיו תלויות בזמן. זיהוי השבץ ומתן טיפול רפואי במהירות, משפיעים באופן דרסטי על תוחלת ואיכות החיים של המטופל. ברגע שמופיעים סימנים שעלולים להעיד על שבץ מוחי, אסור להתמהמה, וצריך לחייג מיד למוקד החירום 101 של מד"א. כשיש ספק, אין ספק. באמצעות היישומון שבו משתמשים אנשי הצוות באמבולנסים, אשר מעביר פרטים ומידע רפואי חיוני על המטופל ישירות לנוירולוג בביה"ח, חיברנו את כל החוליות בשרשרת הטיפול, מרגע קבלת הקריאה במוקד מד"א, דרך הטיפול הרפואי באמבולנס ועד לטיפולים המתקדמים בביה"ח".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מגן דוד אדום, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, פועל כל העת למען הצלת חיים, בראש ובראשונה במתן טיפול מהיר ומקצועי לחולים ופצועים, וגם באמצעות הדרכות ופעילויות לציבור הרחב. ימי הקהילה שאנו מקיימים מסייעים להעלאת המודעות בציבור למקרי חירום רפואיים שונים, להתמודדות איתם בדקות הראשונות והקריטיות, ולכך שיש להזעיק את מד"א במהירות, מבלי להתמהמה. שיתוף הפעולה עם עמותת נאמן חשוב במיוחד, שכן מקרים רבים של שבץ מוחי יכולים להימנע, באמצעות התנהלות נכונה של החולים וקרוביהם".

 

קישור לרשימת מיקומי עמדות מד"א שיפעלו מחר ברחבי הארץ:

https://media.mdais.org/2lG6RDg

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן