הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

נדל"ן

פתח תקווה במקום ה-3 בשיאניות הבנייה בעשור הנוכחי

תמונה: פרויקט יורו של חברת יורו ישראל.

לדברי יו"ר ארגון קבלני פתח תקווה אהרון דינוביץ', "אמנם פתח תקווה מדורגת שלישית אבל מדובר בתנופת בניה שהייתה בחמש השנים הראשונות של העשור ובחמש השנים שלאחריהן הייתה מדיניות של ראש העיר דאז מר יצחק ברוורמן שהביאה להקפאה של ענף הבניה למגורים וכפועל יוצא של ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה בפתח תקווה. מאז כניסתו לתפקיד של ראש העיר הנוכחי מר רמי גרינברג חל שינוי במדיניות העירייה שמקדמת בברכה תכניות של פינוי בינוי והתחדשות עירונית במלוא המרץ, שחרור חסמים לתוכניות של התחדשות עירונית שהוקפאו וחלקם כבר בביצוע וחלקם נמצאות בתהליך מתקדם שראש העיר באופן אישי מעורב בהם גם אם צריך להיפגש עם הדיירים. למרות הרוח החדשה והחיובית הקיימת בעיריית פתח תקווה, הביקושים הכבושים שצפויים להתפרץ בקרוב יפגשו עם מלאי דירות נמוך מה שיחייב את העירייה לצמצם את הבירוקרטיה וליזום תהליך של הוצאת היתרי בניה במחצית הזמן שקיים היום. בשלושת החודשים האחרונים, אנחנו רואים שגם הזוגות הצעירים שהיו על הגדר בתקופה האחרונה מבינים, כי ההמתנה למחיר למשתכן עלולה לעלות להם במחירים גבוהים יותר והם מגיעים למשרדי המכירות. חוסר הבהירות הפוליטית גם תורם למגמה. אני מאוד מקווה שהממשלה הבאה תדאג להגדיל את היצע הדירות לכל האוכלוסייה ולא רק ל-20% שזכאים למחיר למשתכן". 

עפרה חדד, סמנכ"לית ומבעלי חברת יורו ישראל הבונה את פרויקט 'יורו בראש העין' " את הבניה בעשור האחרון בראש העין ניתן לייחס לפסגות אפק, אחת השכונות החדשות הגדולות הנבנות בארץ. בשלוש השנים הבאות נראה ירידה בהתחלות הבניה מכיוון שהמאסה העיקרית כבר מאחורינו. הירידה בהיצע הדירות לצד העובדה שאין כרגע מכרזים חדשים בעיר תוביל ככל הנראה לעליות מחירים של דירות חדשות מחד ולפריחה של שוק הדירות יד שניה והשכירויות מאידך" 

העלייה בהתחלות הבנייה ברחבי הארץ מתבטאת גם בבנייה מאסיבית של מגדלי מגורים שהדרישה אליהן עלתה בעקבות הצפיפות בערים הגדולות שסובלות ממחסור בקרקעות פנויות וביקוש הולך וגובר למגורים במרכזי ערים. פתח תקווה לפי הנתונים שואפת גבוה ונמצאת במקום השני ברשימת היישובים בהם נבנו הכי הרבה דירות בבניינים בני 16 קומות ומעלה ומספרן עמד על כ-6,000 דירות. ראש העין לעומתה השקיעה פחות בבניית מגדלים ומספר הדירות בהם עמד על 980 בעשור הנוכחי. 

כאשר בודקים את מספר צמודי הקרקע שנבנו בעשור האחרון ניכר שעיקר הבנייה בישראל מתמקדת דווקא בהן –150 אלף יחידות דיור צמודות קרקע שהן 30% מסך כל יחידות הדיור נבנו במהלך העשור הנוכחי. גם פתח תקווה וגם ראש העין לא הצטיינו בבניית צמודי קרקע: בפתח תקווה נבנו 925 ובראש העין 665 בתים.

ניתוח הנתונים בדק גם מה הן הדירות הפופולאריות ביותר שנבנו בעשור האחרון לפי מספר חדרים, מסתבר ש-40% מהדירות שנבנו בישראל היו בנות 4 חדרים שהן כ-200 אלף דירות. בראש העין אחוז הדירות היה גבוה מהממוצע ועמד על 63%, מה שאומר שעיקר הבנייה בעיר התרכזה בדירות בגודל הזה.עיר

מספר דירות שנבנו בעשור הנוכחי

תל אביב

30,310

ירושלים

27,925

פתח תקווה

16,647

נתניה

14,205

אשקלון

12,869

ראשון לציון

12,394

יישובים ביו"ש

11,628

רמת גן

11,553

באר שבע

11,422

חריש

10,601

רחובות

10,291

ראש העין

10,246

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן