חינוך

של מי השיעורים האלה לעזאזל ?

לצד הורים רבים ששמחים שהחופש נגמר, נמנים גם הורים שחשו הקלה בחופשה- הקלה משיעורי הבית. בבתים רבים שיעורי הבית מהווים מוקד למתח ופוגעים ביחסים שבין הורים לילדים. לקראת פתיחת שנת הלימודים המליץ משרד החינוך על בתי ספר היסודיים לא לתת שיעורי בית. מלכה קהתי מדריכת הורים במדור שחשוב לגזור ולשמור

בית הספר הוא שלב בהתפתחות של ילדינו והוא מהווה הכנה לחיים, מתוך כך הוא מזמן לילדינו התנסויות חברתיות, לימוד אסטרטגיות למידה, תכנון זמן ועוד. הילד לומד על עצמו, על כישוריו ויכולותיו. לשיעורי הבית תפקיד חשוב בשלב התפתחות זה, אמנם המטרה המוצהרת של שיעורי הבית היא שהם נועדו לשינון החומר ותירגולו, לפיתוח מיומנויות והרחבה של הנלמד בבית הספר בדרכים נוספות. לצד מטרה זו קיימת מטרה נוספת, הם מאפשרים לילדים להפוך ללומדים עצמאים ואחראים. הורים רבים שחשים שלילדיהם קושי במילוי המשימות, ממהרים לבצע עבורם את הנדרש, מתוך כוונה טובה של עמידה במשימות. לעומתם, ישנם כאלה שנכנסים עימם לעימותים, משום שהם חושבים שהילדים לא לוקחים אחריות. העימותים הללו פוגעים באווירה המשפחתית ומייצרים מתח. בדרך של מאבק, קשה לרתום את הילדים לשיתוף פעולה. אם  נסמוך עליהם ונאפשר להם לגלות עצמאות ואחריות הם יוכלו לממש את הכישורים בהם התברכו.

 

הצעד הראשון לברר את מקור הבעיה – שאלו את השאלות הבאות: האם מדובר בקושי אוביקטיבי?  האם הילד מתחמק מלקיחת אחריות? האם זאת הזדמנות לקבל עוד תשומת לב? האם הילד רכש הרגלי למידה שיסייעו לו להתמודד עם המשימות? האם הילד מתקשה בדחיית סיפוקים ומעדיף לעשות דברים אחרים אטרקטיביים יותר? האם גם אני לא אהבתי להכין שיעורי בית והילד מזכיר לי את ההתנהלות שלי?

הצעד השני תכנון זמן ומקום – הקצו זמן להכנת שיעורי הבית והקצו מקום שקט ורגוע נטול גירויים שיסיטו את הילד. חשוב שתכנון הזמן יעשה בשיתוף עם הילד, כשהילד ידע מהן השעות בהם הוא נדרש לבצע את המוטל עליו.

הצעד השלישי לבחון קושי אובייקטיבי – חשוב לבדוק האם הילד באמת מתקשה, לא מבין את ההוראה הנדרשת ומה מצופה ממנו. שיתוף המורה בתחושה שלכם יאפשר להשלים את התמונה. אם הילד פועל ללא כל קושי בכתה, והקושי בא לידי ביטוי רק בבית, יתכן שהילד מבקש תשומת לב בדרך זאת. לעיתים לילד חסרות אסטרטגיות ללמידה, אם יש לכם את הזמן והיכולת לעשות זאת באווירה טובה, זה יכול לסייע מאד. אם האווירה טעונה," יצא שכרו בהפסדו" ועדיף להיעזר בגורם מקצועי.

הצעד הרביעי לזהות מהי תפיסת תפקיד בית הספר – הדרך בה ההורים מתייחסים לשיעורי הבית, תלויה מאד בתפיסתם את תפקיד בית הספר ובתפיסתם את התפקיד ההורי ביחס לבית הספר. אם אנחנו כהורים רואים את בית הספר כמקום שמאפשר לילד לרכוש מיומנויות שיסייעו לו בחיים, לא נבצע עבורו את המשימות, ניתן לו לחוות את תוצאות ההתנהלות שלו, גם אם תהיינה פחות נעימות. העובדה שהורים משתדלים למנוע מהילדים שלהם תיסכולים מובנת, אך לטווח רחוק היא מלמדת את הילדים שהם לא צריכים להתמודד עם קשיים וכשהם יתקלו בקשיים יהיה מי שיתמודד עבורם. מצד שני חשוב שהילד ירגיש שההורה נמצא תמיד בשבילו על מנת לסייע לו, לכן חשוב להיות הורה מעורב, המציע עזרה, מנחה, שותף להתלבטויות של הילד, כך גדל הסיכוי שהילד יירתם לביצוע המטלות שלו. 

הצד החמישי והחשוב ביותר- עידוד כל ילד זקוק לעידוד על המאמץ, והאחריות שהוא מגלה. ככל שנתייחס יותר ליכולות ולהצלחות  שלו, הוא ילמד להאמין בעצמו ולסמוך על יכולותיו להתמודד.

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן