חינוך

ניהול זמן מנצח לתחילת שנת הלימודים

מבלי לשים לב, יולי-אוגוסט כבר מאחורינו, החום הגדול בקרוב יפנה מקום לבריזה נעימה יותר, החופש הגדול מסתיים ושנת הלימודים החדשה כבר כאן. אם אתם הורים לילדים בגן או בבית-הספר, רוב הסיכויים שאתם סופרים את הימים, את השעות ואת הדקות עד לסיומו של ה"כיף" שנקרא "החופש הגדול", כך לפחות מעידים הפוסטים האחרונים בפייסבוק וברשתות החברתיות... מנגד, אם אתם תלמידים, כנראה שכבר התחלתם את הספירה לאחור לקראת חופשת החגים הקרבה...

תמונה: ספר "לנצח את הזמן" מאת תמיר ליפין

ומכאן נשאלת השאלה, כיצד כדאי לנהל את הזמן שלנו בצורה חכמה – כעת כששנת הלימודים מתחילה? הורים יקרים, קבלו כמה כלים מעשיים בולטים בניהול זמן מנצח שתוכלו להעביר לילדיכם למען יישומם ביום-יום באופן מיידי, כך שייראו שגם הם יכולים להיות עצמאים בשטח, ולנהוג כמו "הגדולים".

הגדרת מטרות לשנה החדשה – הבסיס לחיים מאושרים ומספקים עבורנו הוא הגדרתן של מטרות גדולות וחשובות ופעולות יום-יומיות למען השגתן. דבר זה נכון לגבי מבוגרים, אולם גם לתלמידים וגם לכאלו שלומדים בכיתות נמוכות. תשאלו את ילדיכם מה הם מאחלים לעצמם לשנה החדשה? מה הם רוצים להשיג? מה חשוב להם שיקרה? אולי להצטיין במקצוע מסוים? לרכוש חברים נוספים? להתנדב ולתרום לקהילה? תבקשו מהם שיכתבו את הדברים בצורה ברורה. אם הם עדיין לא בגיל של כתיבה, תדברו איתם על הדברים וכיתבו עבורם על דף נקי, כך שתוכלו אפילו להדביק על הקיר בחדרם. ברגע שהדברים כתובים בצורה ברורה, עם דגש על כתובים, הסיכויים שנוציא אותם אל הפועל – גוברים. כך, עצם קיומן של מטרות חשובות וחתירה להגשמתן נותן משמעות וערך מוסף לכל מה שמבצעים בשוטף.

פירוק המטרות – על מנת שיהיה לנו יותר ברור כיצד להגשים את המטרות שהגדרנו, וכדי להתמודד עם חשש מובן שאולי הגדרנו לעצמנו מטרה גדולה, מפחידה ומורכבת, מומלץ לפרק כל מטרה כזו למשימות קטנות יותר המניעות לפעולה. למשל, אם המטרה של ילדכם היא לקבל ציון 90 בתעודה במתמטיקה, שישאל עצמו – אפשר בסיועכם ובסיוע המורה, מה עליו לעשות כדי שזה יקרה? אולי עליו לתרגל כל יום תרגילים במשך שעה? לשבת פעם בשבוע על החומר עם חבר נוסף? לרשום בצד שאלות שעולות ולשאול פעם בשבוע את המורה? וכן הלאה…

תכנון משימות מראש – החל ממשימה קטנה וקלילה ועד לאחת גדולה ומורכבת. ככל שנפנים ש"תכנון" היא מילת מפתח בדרך להצלחה – החיים שלנו יהיו קלים הרבה יותר. למשל, אם ילדנו רוצה להיפגש עם חברים ב-16:00, והוא יודע שיש לו שיעורים לבצע, כדאי שהוא יתכנן מראש לסיים אותם עד השעה שעליו לצאת מהבית. כך יהיה לו "ראש נקי" שיידע שסיים את המשימה שלו, וההורים יידעו שיוכלו לסמוך עליו מהבחינה הזו.

שימוש ביומן עבור המבוגרים וטבלת משימות יומית ושבועית לפי שעות עבור ילדיכם. ברגע שילדיכם יידעו מראש מהם הזמנים בכל יום עבור: ארוחת צהריים, הכנת שיעורי בית, משחק עם חברים, תנועת נוער, קריאה, התכוננות למבחנים, "זמן מסכים" וכדומה, יהיה להם קל יותר להיערך לכך אפילו בתת-מודע שלהם, ויידעו בדיוק מה מצופה מהם. ההבנה שיש זמן מסודר ומוגבל לכל דבר היא חשובה למען תיאום ציפיות ברור והקניית הרגלים בריאים.

 

המלצות אלו הן על קצה המזלג וכמובן שיש רבות נוספות. אך אם ילדינו יטמיעו אפילו חלק מהן, אין ספק שהם כבר ירגישו שהדברים הרבה יותר מסודרים וברורים עבורם, שהם יוכלו להתנהל בצורה יותר עצמאית, ובעיקר יבינו שהם באמת מסוגלים לקדם ולהוציא אל הפועל את מה שבאמת חשוב להם גם בגיל צעיר.  

בהצלחה בשנת הלימודים החדשה!

 

אודות כותב המאמר:

תמיר ליפין, מנכ"ל חברת About Time

מרצה, מנחה סדנאות ומייעץ אישית בתחום ניהול זמן יעיל ואפקטיבי

מפתח המודל הייחודי: "ניהול זמן בחמישה שלבים אפקטיביים"

ומחבר הספר המצליח: "לנצח את הזמן"

טל' משרד: 03-5741455   נייד: 054-5215565

מייל: tamir@abouttime.co.il

אתר האינטרנט: https://www.abouttime.co.il/

העמוד העסקי בפייסבוק: https://www.facebook.com/tamir.abouttime/

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן