הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

קול המומחים

"תקשיב לי, אני יודע על מה אני מדבר"

"תיזהר מהבורסה, שם כולם מפסידים"

"להיות עצמאי זה מאוד מסוכן"

"אל תשקיעי בנדל"ן בחו"ל! אם את לא רואה את הנכס, תמיד יעקצו אותך…"

כמה פעמים יצא לכם לשמוע משפטים כאלו? כל מיני משפטים שנאמרים לנו בשיא הביטחון מפיהם של אנשים שלא בהכרח יודעים על מה הם מדברים…

כאן למעשה טמון ההבדל המשמעותי בין דעה לבין עצה. הקשבה לדעות בלבד במקום לעצות היא מתכון בטוח לבזבוז זמן וכסף, לכן שימו לב שאתם מבחינים בין השתיים.

מה בעצם ההבדל?

עצה יכול לתת לנו מישהו בעל ניסיון באותו התחום שבו אנו מתעניינים, ורצוי ניסיון עשיר עם תוצאות טובות.

דעה, מנגד, יכול לתת לנו מישהו שאין לו ניסיון עשיר ומשמעותי באותו התחום.

למה הכוונה?

נגיד שאנחנו מתלבטים אם להשקיע בבורסה. כמובן שיש דרכים מגוונות אפשריות להשקעה, וכמו כן יש בורסות בארץ ובעולם, ניירות ערך שונים, אפשרות לעשות זאת בעצמנו או באמצעות גורמים מתווכים וכדומה…

ואז מגיע אלינו חבר / מכר / בן משפחה / בן זוג (מחקו את המיותר), והוא אומר לנו: "תיזהר מהבורסה, שם כולם מפסידים". בהנחה שאותו אחד ללא ניסיון אמיתי ומוכח בהשקעה בבורסה, הרי שכל מה שהוא אומר מתבסס על דעתו בלבד, ולכן מומלץ לא להתייחס, אלא לקבל החלטה מושכלת בדרך אחרת. נדגיש, כי אין בדברים אלו משום המלצה להשקעה בבורסה, כי אם מדובר בדוגמא להמחשה בלבד.

מעבר לכך, פעמים רבות הקרובים אלינו שכמובן רוצים בטובתנו, חווים דעתם לגבי משהו שאמרנו, וזאת במסווה של עצה רגשית… כלומר הם באמת רוצים לעזור לנו, ולעוץ לנו עצה. אבל מכיוון שכלל אין להם ניסיון באותו התחום – לכל היותר הם יכולים לחוות דעה.

למשל, מקרה שאנחנו רוצים להקים עסק, כשעד היום אנחנו שכירים. נאמר שלשם כך אנו משוחחים עם ההורים שלנו, והם טוענים ש"להיות עצמאי זה מסוכן", בעוד שניהם למעשה שכירים שמעולם לא היו עצמאים. גם כאן הורינו שכמובן רוצים בטובתנו משתפים אותנו בדעתם על החיים העצמאים, אך יש לזכור שמדובר בדעה בלבד ולא בעצה, מכיוון שאין להם ניסיון מוכח בלהיות עצמאים.

אז מה עושים?

אם אתם לא רוצים לבזבז זמן, אנרגיות וכסף מיותר על כל מיני "עצות" שאתם מקבלים שהן בעצם דעות, בכל נושא שאתם מעוניינים להתייעץ לגביו, אני ממליץ לכם בחום להתייעץ עם מישהו בעל ניסיון עשיר המציג תוצאות טובות באותו התחום, על מנת שתוכלו לקבל עצה אמיתית שתסייע לכם לקבל את ההחלטה נכונה. זכרו, שרבים מאיתנו תמיד חושבים שהם יודעים הכול, ולכן הם שמחים "להפיץ את הבשורה" שלהם לכל עבר. עם זאת, מומלץ להקשיב לעצתו של מי שבאמת מדבר מתוך ניסיון.

  אודות כותב המאמר:

תמיר ליפין, מנכ"ל  About Time

מרצה, מנחה סדנאות ומייעץ אישית בתחום ניהול זמן יעיל ואפקטיבי

מפתח המודל הייחודי: "ניהול זמן בחמישה שלבים אפקטיביים"

ומחבר הספר המצליח: "לנצח את הזמן"

טל' משרד: 03-5741455   נייד: 054-5215565

מייל: tamir@abouttime.co.il

אתר האינטרנט: לחץ כאן

העמוד העסקי בפייסבוק: לחץ כאן

קישור לעמוד הספר "לנצח את הזמן": לחץ כאן

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן