הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות

בדיקת וביעור חמץ – המדריך לבודק החמץ

מטרה: בדיקה מיטבית של הבית והרכב שלא נשאר בהם חמץ ( חוץ מהחמץ שמשאירים לאכול הערב ומחר בארוחת הבוקר). לכן בדיקת חמץ יכולה להתבצע רק לאחר שהבית כולו כבר מוכן לפסח. אם הבית לא מוכן עדין, דוחים את בדיקת חמץ לשעה מאוחרת בלילה.

טעות נפוצה: לחפש את הפירורים שהילדים החביאו. בדיקת חמץ איננה משחק "חם-קר". מי שמחפש את הפירורים לא קיים את מצווה וברכתו לבטלה.

אז איך זה מתבצע ?

שלב א- נוהגים להחביא על פי הקבלה עשרה פירורים קטנים עטופים בשקית ניילון במספר מקומות בבית. השנה עקב אי היכולת לשרוף למחרת את החמץ בחבית, אין גם צורך לשים פירורים בבדיקת חמץ

שלב ב- מברכים את הברכה "ברוך אתה אדוני אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על ביעור חמץ" (לשים לב הברכה לא "על בדיקת חמץ").

שלב ג- עוברים בחדרי הבית שבהם יש סיכוי שהכנסנו חמץ. אין צורך לבדוק במקומות שבהם ברור שלא הכנסנו חמץ. כנאמר למעלה אנחנו לא מחפשים את הפירורים שהילדים החביאו אנו בודקים האם הבית מוכן לפסח.

שלב ד- לאחר סיום הבדיקה, מבטלים את החמץ שברשותנו חוץ מהחמץ שהשארנו בכוונה לאכילת הערב ומחר. ואומרים שלוש פעמים: "כל חמץ שיש ברשותי שלא ראיתיו ושלא בערתיו יהיה הפקר כעפר הארץ".

*בודקים היטב בבדיקת חמץ גם את הרכב.

*יש שנהגו לבדוק עם נר ויש שנהגו לבדוק עם פנס כיס העיקר שמקור האור יוכל להכנס לפינות. את הרכב עדיף לבדוק עם פנס כדי שלא להדליק בטעות את הריפוד.

ביעור חמץ

למחרת ביום רביעי, מותר לאכול חמץ עד השעה 10:03. את החמץ הנותר צריך לשרוף עד שעה 11:23

*נהגו לשרוף את החמץ באש אאבל אין חובה לעשות כן. (למשל על ידי שפיכת אקונומיקה הוא נחשב למבוער או להוריד במימי השירותים) השנה עקב המצב המיוחד, אין צורך כלל לשרוף חמץ אלא פשוט לשפוך עליו אקונומיקה לפני השעה 11:23. מי שחשוב לו שרוף, ישרוף בבית חתיכה קטנה ביותר ועל השאר ישפוך אקונומיקה וישים פה.

*לאחר שריפת החמץ מבטלים שוב את החמץ ואומרים את הנוסח הבא: "כל חמץ שיש ברשותי שראיתיו ושלא ראיתיו, שבערתו ושלא בערתיו יהיה הפקר כעפר הארץ".

*המוצא חמץ בפסח בבית, אם מדובר בשבת או ביום שיש הבא (חג שביעי של פסח) מכסה את החמץ בכלי שלא יראה אותו ומוצאי השבת/חג שורפו. אם בימי חול המועד מצא את החמץ שורף אותו מייד במקום.

חג פסח שמח ובריא, לנו ולכל אחינו ואחיותינו בית ישראל.

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן