הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

תרבות

ג'אז עם נשמה יהודית אלבום חדש למוסיקאי היוצר אורי דרזי

בכול "אשמה" הקורונה. דרזי, בוגר "רימון", מלחין, מפיק ,במאי, מנהל מוזיקלי ומנצח על מקהלת "קולות המושבה" בפתח תקווה ועוד שלוש מקהלות ייצוגיות (סביון, קריית אונו וניר צבי), מצא את עצמו יושב בבית בסגר מדכא, חסר מעש ומתוסכל.

אין הפקות, אין מקהלות, אין פסטיבלים בינלאומיים, אין הופעות או מחזות זמר להעלות בבתי הספר שבהם הוא מנהל אומנותי, טקסים עירוניים אסורים… קורונה. ללא עבודתו המוסיקלית נראו חייו משמימים ומרוקנים ממשמעות.

לפתע חדרו לאוזנו מהחלון הפתוח צלילי תפילת ההודיה מהשחרית לשבת "נשמת כל חי". חבורת מתפללים התאספו בגינה למטה, ליד בית הכנסת האסור בהתקהלות. היה זה רגע מכונן עבורו. כך נולד הרעיון למזג בין שירי קודש לזרם המוסיקלי האהוב עליו- ג'אז.

באלבום החדש שלו תוכלו לפגוש את "נשמת כל חי", ההשראה שלו, בביצוע מפעים, אין הגדרה אחרת.

את המזמור הזה כמו גם את המזמור "אשת חיל" מספר משלי הקדיש דרזי לבת זוגו בפרק ב', איריס ארליך.

סיפור האהבה ביניהם לא פחות רומנטי משיר השירים. נפגשו באתר היכרויות, כל אחד עם פרק א' רווי וטעון מאחוריו. דרזי (57), גרוש, אב לשניים וסבא לנכד, חיפש בעשרות דייטים משוגעת למוסיקה כמוהו. אבל ציפיות לחוד, ומציאות לחוד: ארליך(47), גרושה ואם לנערה בת 17 היא מנהלת מערכות מידע, תחום שבשביל דרזי משול לסינית…

על פניו זיווג בלתי אפשרי, ניגודים בלתי עבירים… גם לדרזי היו ספקות לרוב. הוא הציג לה את השאלה המכשילה שפסלה את כל המועמדות שלפניה -" מה הוא הפסקול של הסרט האהוב עלייך?" ותשובתה הממה אותו:" 'סינמה פרדיסו' עם הפסקול הגאוני של המלחין האיטלקי אניו מוריקונה". מסתבר שזה בדיוק הפסקול הכי נערץ על דרזי…

בהמשך התברר שבת הזוג ההייטקיסטית מנגנת במפוחית כבר מגיל 12 ובכך הקדימה את מפגשו של דרזי עם הגיטרה שהתרחש "רק" בגיל 15… היא אף הייתה חברת תזמורת המפוחיות של רמת גן בניצוחו של האומן האייקוני שמואל גוגול, ויצאה להופעות בארץ ובעולם.

לא שאפשר להתחרות בדרזי הססגוני יליד רחובות,  שבכיתה ו' כבר שר במקהלה העירונית את הסולו "מה אברך", בגיל 13 שיחק בסרט "רובה חוליות", יסד את ה"פסטישניר", פסטיבל הזמר של שבט הצופים של רחובות, ולקינוח הופיע כעוזר קוסם… גם במחול שלח את ידו, יותר נכון את רגלו, כשכבר בתיכון רקד בלהקת המחול "הדרים" של רחובות (בהמשך הפך למנהלה המוסיקלי) וגולת הכותרת – בגיל 16 התגלה ע"י הכוריאוגרף הפתח תקוואי המפורסם גברי לוי, שצירף אותו ללהקת המחול המפורסמת שיסד – "שלום" – שייצגה את ישראל בהצלחה מסחררת בהופעות ברחבי העולם.

קוריוז מעניין כשלעצמו הוא כיצד קבע דרזי את משכנו בפתח תקווה דווקא: באחת מהופעות המחול  ליוותה הלהקה את יואל שר ז"ל  אומן ידוע מפתח תקווה. מי שיער אז, שאותו יואל שר יהפוך  מאוחר יותר לסבם של ילדי דרזי שעקר לפתח תקווה והתגורר בה 30 שנה… אבל נחזור להווה אחרת ניתקע כאן עם סיפורים עסיסיים עוד שעות…

בעוד דרזי עמל על אלבומו הראשון "אהבה בארבעה חלקים" (2017), אלבום המקפל 35 שנים של עשייה מוסיקלית, התברר שלאיריס, בת זוגו בחמש השנים האחרונות, כישרונות מוסיקליים נוספים כמו כתיבת שירים.

כך כתבה בשבילו מעומק לב אוהב את השיר "גם מחר אוהבת" (2020', יוטיוב) ושניהם שרים אותו יחדיו. אוחזים ידיים? לא נתפלא….

מה שבטוח, הם משלבים זרועות כזוג בשפע כישרונותיהם: איריס מפליאה בביצועי סולו מפוחית בהופעות המקהלות שעליהן מנצח בן זוגה ("הוא קשוח אתי…כמו עם כולם"), ומפגינה את כישוריה ההייטקיסטים כשחתומה על הפקת הקליפים של מילות השירים באלבום החדש.

בזכותה למד דרזי לא לפחד מהמחשב ומתוכנות מוסיקה חדשות. הוא מצדו תורם לה עצות זהב בדילמות בעבודתה ולקח על עצמו את מטלות הבישול בבית כשהיא נמצאת בעבודה שעות ארוכות ("צצים לי המון רעיונות מוסיקליים דווקא בעבודות האלה"). אחדות ניגודים מושלמת כבר אמרנו?

ומה הלאה? דרזי לא אוהב לגלות סודות מאולפן היוצר שלו. כל מה שהסכים לשחרר לאוזנינו הסקרניות זה,  שהוא כבר עובד במלוא המרץ על האלבום הבא שיהיה מפתיע לא פחות מהנוכחי… ואולי עוד יותר!

מאת :אלומה עברון

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן