הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

עירייה

הודעה משותפת למשרד להגנת הסביבה ולעיריית פתח תקווה

בימים האחרונים התקבלו דיווחים, כי נצפו מעופי טרמיטים בודדים באזורים שונים בעיר פתח תקווה. המשרד להגנת הסביבה ועיריית פתח תקווה מבקשים להסביר על התנהגות טרמיט העל הפורמוסני, שהוא טרמיט מזיק לעץ, ואולם אינו מזיק לבריאות האדם, אינו עוקץ ואינו מעביר מחלות, וכן על הפעולות שנכון יהיה לנקוט בעת חשד לזיהוי מעוף כלולות של הטרמיט. עד עתה לא דווח בישראל על נזק שנגרם לתשתיות.
ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "ערנות הציבור ודיווח בזמן אמת על חשד למעוף של הטרמיט חשובים ביותר לאיתור קני הטרמיט ולהעלאת הסיכוי לפגוע בקנים ולהכחיד אותם. חשוב לדווח לרשות המקומית ולמשרד להגנת הסביבה על כל חשד"
טרמיט העל הפורמוסני הוא מין פולש שהצליח להתבסס בעיר פתח תקווה ובסביבתה בעשור האחרון. ככל הטרמיטים, הטרמיטים הפורמוסניים הם חרקים נסתרים ועדינים אשר מסתתרים בתוך קינים באדמה, בעצים ומוצריהם או בתעלות בוץ. ניתן לצפות בטרמיטים הפורמסוניים מחוץ לקן רק בעת מעוף הכלולות אשר מתרחש פעם אחת בשנה – בחודש יוני, או כאשר עץ אשר שנאכל על ידיהם התפרק ומקומם נחשף.
הטרמיטים אינם שורדים זמן רב באוויר הפתוח ולרוב יתייבשו או יטרפו בתוך מספר דקות. הפועלים הטרמיטים נראים כמו נמלים לבנות והטרמיטים המכונפים במעוף הכלולות נראים כמו חרקים מעופפים בעלי כנפיים ארוכות הבולטות מעבר לגוף ושוות באורכן וגוף בצבע חום בעל צורה צרה ואחידה כשל נקניקיה.
המשרד להגנת הסביבה פועל בשיתוף פעולה עם עיריית פתח והרשויות הסמוכות, ובמהלך השנה בוצעו פעולות ניטור, איתור וטיפול בקנים שנמצאו במרחב הציבורי. המשרד להגנת הסביבה מגבש בימים אלו תוכנית לביעור הטרמיט הפורמוסני, כד להוביל לעצירת התפשטותו ולצמצום נזקיו.
המשרד להגנת הסביבה פועל במספר מישורים לקידום תכנית ביעור הטרמיט הפורמוסני:
1. העברת השתלמויות והכשרות מקצועיות של מדבירים בנושא הטרמיט הפורמוסני ובשיתוף מומחים עולמיים (השתלמויות מיוחדות יתקיימו בחודשים יוני ויולי).
2. רישום של תכשירי הדברה חדשניים ומתקדמים המתאימים להשמדת קיני הטרמיט הפורמוסני. זאת, בניגוד לטיפול הנקודתי באמצעות קידוחים והחדרת תכשירי הדברה נוזליים שאינם יעילים להשמדת מושבת הטרמיט הפורמוסני הנמצאת הרחק באדמה וכוללות טרמיטים רבים.
3. ניסויי הדברה בשטחים הציבוריים באמצעות פיתיונות המכילים חומרים מעכבי גדילה אשר הטרמיטים הפועלים מביאים לקן ובכך במשך הזמן יובילו להשמדת הקן.
בנוסף, עיריית פתח תקווה נמצאת בעיצומו של ביצוע סקר עצים מקיף ומפורט בכל השטחים הציבוריים, שבמסגרתו, יסקרו מספר מומחים ואגרונומים את העצים בעיר וייבדק, בין היתר, גם חשש להימצאות טרמיטים.
מה כדאי לדעת?
1. ערנות הציבור ודיווח על נוכחות טרמיטים הם מפתח להצלחת תוכנית הביעור של פלישת טרמיט העל הפורמוסני.
2. תהליך הדברת הטרמיט בשיטה החדשנית והסביבתית של שימוש בפיתיונות עם מעכבי גדילה הוא ארוך טווח ועל כן נדרשת סבלנות.
3. חשוב לא לפרק רהיטי עץ או עצים נגועים ולהוביל ללא תיאום עם המוקד העירוני 106 של עיריית פתח תקווה על מנת לא להפיץ את הטרמיט למקומות חדשים או לפגוע באפשרות ההדברה של הטרמיט.
מעופי הטרמיטים הם "מעוף הכלולות" שבו טרמיטים זכרים ונקבות מתעופפים כדי להזדווג ולהקים מושבה חדשה. מדובר בתופעה אשר מתרחשת מספר ימים בשנה, בין תקופת האביב לקיץ, בשעות הערב, בימים חמים ולחים ללא רוחות. באמצעות מעוף זה, הטרמיטים המכונפים יוצאים מהקינים לצורך התרבות ובניית קן חדש. האירוע מתחיל סמוך לשקיעה ונמשך כשעה. אין לחשוש מהמעוף, הטרמיטים אינם עוקצים או מזיקים לבריאות האדם, וככל חדרו לביתכם מספר מעופפים, ניתן לטאטא אותם.
הנחיות חשובות:
• הטרמיט הפורמוסני נחשב לטרמיט מזיק, ואולם אינו מזיק לבריאות האדם, הוא מין פולש העלול לגרום נזק למוצרי עץ, אבל אינו עוקץ ואינו מעביר מחלות. על כן, חשוב והכרחי לאתר את הקינים ולטפל בהם.
• ככל שנתקלתם בכמות גדולה של טרמיטים מעופפים, נסו לזהות את מקום היציאה שלהם (בדרך כלל מתוך סדק בעץ או מהאדמה), ודווחו למוקד 106 ולמשרד להגנת הסביבה pestcontrol@sviva.gov.il.
• חשוב לציין בפנייה כתובת מדויקת, פרטי קשר ולהוסיף צילומי תקריב של טרמיט בודד.
• נשמח גם לקבל דגימות טרמיטים לצורך זיהוי, ניתן לדווח בעמוד ייעודי של המשרד להגנת הסביבה ביחד עם מעבדות משרד הבריאות ובמידת הצורך נתאם איסוף: https://did.li/CMpTY
• ניתן גם להעביר דגימות פיזיות לעירייה בשקית/ כלי זכוכית/ כלי פלסטיק, למשרדי האגף לאיכות הסביבה בפתח תקווה ברחוב בר כוכבא 62, פינת מבצע קדש, קומה 2. נא לתאם הגעה מראש בטלפון: 03-9052916.
במקרה של כניסת הטרמיטים המכונפים למקום מגורים, ניתן לנקותם ולפנות לאשפה. אם מדובר על נחיל גדול אשר מטריד את תושבי הבית ניתן לעשות שימוש בתכשיר להדברת חרקים מעופפים המאושר על-ידי המשרד להגנת הסביבה (בהתאם להוראות התוויות). כמו-כן, אם יש חשד לנזק ברהיטי עץ, משקופים ומוצרי עץ בתוך הבית, יש להזמין מדביר בעל רישיון מתקדם (מדביר במבנים ושטח פתוח או מדביר באיוד) ובתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. הטיפול בשטח הפרטי הוא באחריות בעל הנכס.
אם נמצאו מוצרים נגועים או חשודים כנגועים בטרמיט הפורמוסני אשר התושבים מבקשים לפנות מהבית, יש לפנות למוקד העירוני 106. אין לפנות מוצרים נגועים מהבית ללא תיאום עם העירייה!
סימנים לזיהוי הימצאות הטרמיט:
1. הטרמיט נראה כנמלה לבנה בגודל של כ-3 מילימטר. בדרך כלל נמצא בתוך האדמה ואינו נראה בעין.
2. הטרמיט אוהב לקנן באזור חם ולח, סימנים של כתמי לחות יכולים להעיד על הימצאותו.
3. נזקים במוצרי עץ כגון ריהוט, משקופים, דלתות וכו'.
4. תעלות בוץ על קירות או על עצים.

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן