הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו

חדשות

ממצאי דו"ח המומחים לחודש יולי קובעים: מפעלים באזור התעשייה סגולה פלטו חומרים מסרטנים

במסגרת מכלול הפעולות שיזמה העירייה והעומד בראשה רמי גרינברג כנגד מפגעי האוויר בשכונת אם המושבות – בוצע בחודשים האחרונים ניטור אוויר באזור התעשייה סגולה אשר הראה חריגות באיכות האוויר. המומחים שכתבו את דו"ח הניטור קובעים כי מפעלים באזור התעשייה סגולה פולטים חומרים מסרטנים וכן אינם מקיימים את הוראות היתרי הרעלים והוראות הרישיון שלהם כנדרש.

לבקשתה של עיריית פתח תקוה והעומד בראשה, רמי גרינברג, נערכה בדיקה אשר חשפה מפגעים סביבתיים והפרות על דיני איכות הסביבה המבוצעות ע"י מפעלים באזור התעשייה סגולה. הדו"ח הופק ע"י חברת אטומספיר אשר הקימה את תחנת הניטור ועובד על ידי היועץ הסביבתי צחי פרידמן.

ממצאי הדו"ח מעלים כי במהלך חודש יולי 2019 ארעה חריגה משמעותית מתקני איכות האוויר הקבועים בתקנות אוויר נקי. חריגה זו מהווה הפרה הן של הוראות חוק אוויר נקי והן של הוראת היתר הרעלים של המפעלים. בנוסף, בחינת הממצאים מגלה כי המפעלים לא קיימו את הוראות רישיון המוביל שלהם, לצד הפרת תנאי הרישיון שניתן להם ע"י עיריית פתח תקוה.

ב-8 וב-30 לחודש יולי נמדדו אירועים שבהם נמצאו חריגות בריכוזי החומר 1,3 בוטדיאן באוויר. על פי הדו"ח מדובר בחומר המוגדר "כחומר מסרטן וודאי לאדם בחשיפה נשימתית". כמו כן, ניתוח האירועים ע"י חברת אטומספיר מלמדים באופן ברור כי מקור החומר הינו ממפעלים הפועלים באזור התעשייה סגולה ולא ממקום אחר. יודגש כי חריגה מערכי הסביבה מקנה לרגולטור מגוון סמכויות פעולה בנושא ובכלל זה ביטול היתר הפליטה של המפעל המזהם ואף הוצאת צו כנגד פעילותו. לצד מפגעי האוויר, על פי הדו"ח נמצאו 18 חומרים מעל ספי הדיווח אשר גרמו למפגעי ריח. עוד מציין הדו"ח כי באירועים חריגים אלו, שבהם נמדדו ריכוזים גבוהים של החומר המסרטן למעלה משעה, המפעלים לא מסרו דיווח כנדרש למשרד לאיכות הסביבה.

כזכור, ביום ה-24.12.18 ניתנו בהוראת ראש העיר רמי גרינברג – תנאים נוספים לרישיון העסק של המפעלים העוסקים בפסולת רעילה בפ"ת. בין התנאים נקבע כי על המפעל להחזיר את מערכת הניטור הרציף לשטחו. בנוסף, נקבע כי "החברה תפיק דו"ח חודשי עם נתוני ניטור ותעביר את הדו"ח לאגף לאיכות הסביבה של העירייה באופן שוטף". נכון לעת הזו טרם הועברו הדו"חות לעירייה ובכך המפעל מפר את רישיון העסק שלו.

בסיכום הדו"ח שהוזמן ע"י העירייה בחודש יולי מודגש כי בוצעה הפרה בתנאי רישיון העסק של המפעל, הפרת חוק אוויר נקי ע"י חריגות חוזרות ונשנות של פליטת חומר מסרטן, הפרה בתנאי הרישיון של מוביל החומרים וכן הפרה של תנאי היתר הרעלים.

עד כה נעשו בסה"כ שני סבבי בדיקות איכות אוויר באזור התעשייה סגולה. הסבב הראשון שכלל מס' סבבי משנה נערך מטעמו של המשרד להגנת הסביבה בין דצמבר 2017 למרץ 2018. במסגרת בדיקה זו, נמדדו בסמוך למפעלים ערכים גבוהים של חריגות – פי 10 ויותר מערך הסביבה. בעקבות ממצאי הדו"ח שנעשה במרץ 2018, זימן המשרד להגנת הסביבה את המפעלים לשימוע בשל חשד להפרת הוראות חוק אוויר נקי. בסבב הבדיקות השני שערכה העירייה לאחרונה ביולי 2019, נמצאו, כאמור, חריגות (פי 22 מהתקן) בפליטת החומר המסרטן 1,3 בוטדיאן – בדומה לחומר המסרטן שנמצא בסבב הבדיקות הקודם. 

ראש העיר רמי גרינברג התייחס לדו"ח ואמר כי "כפי שהבטחתי, הדו"ח פורסם לאחר החגים אחרי שנלמד לעומק. מדובר בדו"ח המצריך את התערבותו המיידית של הרגולטור כנגד המפעלים. דו"ח זה ישמש אותנו בהמשך הפעילות מול המשרד להגנת הסביבה ובבתי המשפט על מנת שמפגעי האוויר יבואו אל סיומם והמפעלים המזהמים יורחקו אל מחוץ לעיר. אני לא מתכוון להרפות בנושא ואעשה כל שביכולתי כדי שתושבי אם המושבות יזכו לאיכות החיים המגיעה להם."

פדר לירון תושב השכונה אשר מלווה את התהליך ב 4 השנים האחרונים אמר .

אני מודה לראש העיר רמי גרינברג וסגנו צדוק בן משה שלאחרונה השתלב יחד עם ראש העיר בתוך התהליך, על ההקשבה, הרצון , המחוייבות ובעיקר על התמיכה הגדולה שהם נותנים לנו במאבק העיקש הזה שחוגג כבר 4 שנים .
כולי תקווה שבזכות זה שהם מחוייבים לתהליך , ביחד על הכח שלנו התושבים נצליח ונזכה בסוף לנשום אוויר נקי.

תגובה נוספת: בוקר טוב חברים
אתמול השתתפתי בכנס שקיים ראש העיר להציג את ממצאי בדיקות המומחים .
ראש העיר ציין בפרוש כי ישנם מפעלים מזהמים באזורי התעשיה .

ראש העיר פועל נחרצות כדי להוציא את המפעלים מקרבנו , דרכו לבצע זאת , מתאפשר רק באמצעים החוקיים שיש בידו .

לנו התושבים יש את הכוח והאחריות הבסיסית לסייע לראש העיר לנצח במאבק הזה באמצעים שיש בידנו .

כולל מצעדי מחאה מול המפעלים באופן שוטף .
הגעה של כל התושבים לכל המשפטים שיתקימו בבתי המשפט .
שליחת סמס / מכתב/ אימיל טלפון וכל אמצעי לפניה לכל גורם חיצוני לעיריה – ולזעוק את הנזק שנגרם לנו התושבים מהמפעלים .
נבקש מכל חבר כנסת / שר וראש ממשלה , שיגיע לכאן לסייע בפינוי המפעלים .

רק לחץ שלנו על גורמי חוץ ישפיע לבסס את המטרה .
בקרוב נפיץ לכם רשימת כל הגורמים שאליהם חובתנו לפנות , כדי לנצח .

בבקשה העבירו הודעה זו לכל הדיירים שלכם .
מהיום אנחנו אקטיבים מול הממשלה וגורמי האכיפה ובעיקר – המשרד לאיכות הסביבה , משרד הבריאות , כיבוי אש , משרד הפנים וראש הממשלה .
תודה
גולן שלום – בשם פורום ועדי בתים , ופורום מועצת השכונה .

מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
מאמרים נוספים
עשו לנו לייק
עקבו אחרינו
הירשמו לניוזלטר
דילוג לתוכן